Tomáš Chalupník

Finance Director, International Study Programs

Pro firmu je hodně důležitá komunikace a v novém prostoru se ohromně zlepšila. Stěhování nás stmelilo.

Třeba v našem hubu s kavárnou teď můžeme pořádat vlastní akce. Každé úterý večer sem chodí jogínka a jednou za 14 dní tu máme masáže. Pozvali jsme sem pána, který obešel pěšky jeden arktický ostrov a vyprávěl svoje zážitky. Zveme samozřejmě i lidi zvenčí, což nám předchozí kanceláře neumožňovaly. Na to jsem fakt pyšný – je to dobrý pocit, když můžu pozvat kamarády na takhle zajímavou akci k sobě do práce.

Když jsme se stěhovali, tak se strhla velká “bitka” o to, co od těch nových kanceláří vlastně chceme. Slovo openspace bylo skoro jako revoluce, protože jsme šli z malých pokojíků ve starém domě.

Openspace nejdřív nikdo nechtěl. Dokonce mi chodily maily o tom, jak ničí zaměstnance, jejich svobodu a kreativitu. Zároveň, když jsme kolegy poprosili, aby nám posílali inspirativní fotky, přišel mi vždy obrázek openspace. Takže tohle téma jsme museli rozhodnout direktivně. Nakonec jsou ale kolegové spokojení, což je na nich i vidět. Cítíme se tu lépe.

Specifikum naší firmy je, že ji z 80% tvoří ženy. Teď tu máme opravdu mateřský boom, za poslední tři měsíce nám asi pět holek oznámilo, že bude odcházet na mateřskou. Snažíme se jim vycházet vstříc, nabízíme různé zkrácené úvazky a pro všechny zaměstnance máme možnost neomezeného home office. Dříve jsme měli pravidlo 20 dní za rok, ale zjistili jsme, že to vlastně nikdo nesleduje.

Lidé tu musí být na meetingy a jinak můžou pracovat z domova nebo odkudkoliv. Všechno máme na cloudu… Já třeba pracuju doma tak jednou za 14 dní, pak mi už chybí kontakt s lidmi.

Dál jsme výjimeční tím, že v rámci práce hodně cestujeme. Kolega teď jede na měsíc do Asie a mezitím má nějaké volno, tak už tam rovnou zůstane. Jedna kolegyně se nám odstěhovala do Jihoafrické republiky, další do Berlína a obě s námi spolupracují na dálku.  Jsme tomu otevření. Většinou jde o zaměstnance, kteří s námi jsou už pár let a u kterých máme vybudovanou vzájemnou důvěru.

Ono je jedno, jestli zařizujete konferenci v Číně odsud nebo z Thajska nebo z Afriky, protože klient je stejně v Americe – takže proč bych měl být v Praze? Jasně, mám tady kolegy, kteří jsou mi schopní poradit a je tu možnost socializace, ale ta práce se dá dělat v podstatě odkudkoli.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...