Sylva Uličná

Account manager, Microsoft

S nastavením stylu práce hodně souvisí technologie. Home office je skvělá věc, ale než ji jakákoli firma adoptuje, měla by si promyslet, jakým způsobem budou zaměstnanci ve firmě fungovat. To naše technologie umožňují maximálně – voláme si přes Skype pro firmy, používáme konferenční hovory a ke svým dokumentům se dostaneme přes sdílený SharePoint i z domu. Celý náš koncept práce je založen na podpoře produktivity. Jsme schopní editovat jeden dokument odkudkoli na světě, neposíláme si verzi č. 14 nebo verzi č. 27 a je úplně jedno, jestli jeden sedí v Americe a druhý v Praze. 

Já pracuji na obchodní pozici a často cestuji za klienty  –  přirozeně mě to pak táhne do kanceláře, abychom se viděli s kolegy a probrali nejlepší řešení pro zákazníka. Přestože si můžu vzít home office téměř kdykoliv, emailů nám chodí až moc, a tak pokud je možnost, raději se potkám s kolegy osobně.

Oblíbila jsem si naše huby. Ty jsou propojené interním schodištěm ve čtyřech patrech a jsou navržené tak, aby přirozeně podporovaly potkávání se. Máme tu barové stoličky, kavárenské stolky, kávovar, ovoce a ledničky s jídlem. Přirozeně nám to šetří čas, nemusíme pro jídlo odcházet ven a odpadnou nám tím některé schůzky. Jídlo zdarma po celý den je taky jedna z výhod, kterou zaměstnanci Microsoftu vítají.

Češi si na tuto novou pracovní kulturu podle mě ještě musí trochu zvykat. Není to tak, že když si někdo chvíli hraje ping pong, tak se nutně celý den fláká. Každý si sám určí, kdy a kde chce pracovat. Nikdo nemonitoruje, kolik hodin jsme v práci odseděli, ale co jsme reálně udělali. Na každou pozici jsou nastavené určitá výkonnostní kritéria, která tak celkem jasně ukazují naši výkonnost. Velkou část samozřejmě udělá už samotné přijímání nových lidí, kde se prokáže vnitřní motivace.

Hodně firem má pořád nastavenou pracovní morálku tak, že má každý své místo a tam si musí odsedět tu klasickou osmihodinovku od osmi do půl páté. Nemyslím si, že to je moc efektivní, když část z toho dne jsem třeba unavená a vím, že v tu chvíli se na práci nedokážu tak soustředit. Tady se člověk může každý den rozhodnout, jak zrovna bude pracovat; případně se sbalit domů a dodělat práci večer. Ta flexibilita mi hodně vyhovuje.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...