Martin Myšák

Ředitel nákupu a logistiky, Wikov MGI

 

Zrekonstruovali jsme celou původní administrativní část a k ní přistavěli i novou budovu. Od podzimu jsme v novém. V předchozích prostorech jsme byli už někdy od roku 1970. Plán na revitalizaci celého areálu jsme měli hotový přes 30 let, ale realizovali jsme ho až letos. Pro naše zaměstnance jsme postavili nové prostorné šatny a krásnou jídelnu s kantýnou. S kolegy jsme se shodli, že od té doby, co máme nové kanceláře a prostory, chodíme do práce raději. Je to vážně pecka a zákazníci nám to očividně závidí.

Návrh nám zpracoval architekt Tomáš Hradečný – výsledek je industriální a zároveň nepřeplácaný, tak jako průmysl, ve kterém pracujeme.

Budova byla zamýšlena kromě jiného také tak, aby vhodně odkazovala na slavnou předválečnou éru značky Wikov. Proto tu dnes máme luxusní automobily z první republiky, které se ve Wikovu, tehdy ještě v Prostějově, vyráběly. Máme za sebou téměř 135 let historie a doufáme, že je před námi i nějaká budoucnost. Jsme rodinná firma, s jedním majitelem. Navíc máme možnost ukazovat krásné výrobky. Myslím, že to dobře funguje i na samotné zaměstnance. Vidí kolem sebe produkty, které se pojí se značkou Wikov, a mohou být náležitě hrdí na to, že jsou součástí silné firmy.

V administrativních budovách pracuje kolem 120 lidí, celkem máme 400 zaměstnanců. Připravili jsme pro ně i oddychovou místnost. Fungujeme ale v regionu, a ne ve velkoměstě, kde by lidé trávili v kancelářích nějak významně hodně času. Raději si to přijdou do kanceláří „odpracovat“ a nemáme tak úplně poptávku po aktivitách přímo ve firmě ‒ třeba po posilovně. Proto zvažujeme, že z vyčleněné místnosti uděláme spíš nějakou originální zasedačku. Ale chápu, že v podnicích s převahou kreativních pozic jsou nepracovní prostory žádané a velmi užitečné.

Samotné kanceláře jsou velmi prostorné a podařilo se nám vymanit ze starých socialistických kanceláří a konečně se i nadechnout. Skvěle se osvědčily společné kuchyňky, kde se schází několikrát denně mnoho lidí napříč odděleními a mají možnost neformální komunikace. Nad šálkem kávy na neutrální půdě se člověk může bavit, o čem zrovna chce.

Snažíme se postupně měnit firemní kulturu a posouvat se směrem ke světu, k moderní firmě, a to nejen skrze nové prostory. Jsme bývalá kolbenka, ČKD, a to špatné z té doby minulé se velmi pomalu daří napravovat. Malými, ale důslednými kroky kulturu měníme k lepšímu. Řešili jsme třeba drobné nedostatky v interní komunikaci. Teď máme domluvu, že více lidí si může vyměnit maximálně dvě kola e-mailů a pak má následovat schůzka. Do e-mailu člověk většinou napíše zbytečně víc věcí, než je schopný říci na schůzce do očí.

Také jsme se prali s profesionalitou a prezentací firmy navenek, s čímž souvisí třeba oblékání. Když přijedou zákazníci a potkají konstruktéra v pantoflích a tričku, nevzbuzuje to úplnou důvěru. V našem oboru je to nemístné. Zavedli jsme proto dress code a v případě návštěv jsou všichni slušně oblečení. Funguje to a určitě chceme v těchto věcech pokračovat.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...