Radka Hodinová a João Leandro Pereira de Jesus

Specialistka marketingu a manažer podpory prodeje, TGS nástroje-stroje-technologické služby

Radka: Jsme strojírenská firma, ale snažíme se strojírenství dělat trochu jinak. Obecná představa je, že je to špinavý obor, pro starý, a my jsme chtěli, aby naši zaměstnanci, obchodní partneři i konkurence viděli, že to jde i originálně, čistě a zábavně. A to i v hale u dálnice, kam jsme se museli kvůli kapacitě přestěhovat. Zvenku je to sice klasická hala, ale vnitřek, kanceláře i výrobní část jsme si udělali podle sebe. Chtěli jsme třeba, aby to tu korespondovalo s tím, co jsme/představujeme. Tedy že jsme strojaři a pracujeme se surovými materiály a rozumíme konstrukci výrobku zevnitř. Proto jsme odhalili nosnou konstrukci budovy a všechny kabely, rozvody i vzduchotechniku vedeme po povrchu.

Co se týče samotných kanceláří, chtěli jsme open space, ale takový, abychom se měli případně kam schovat, kde se zrelaxovat. Jsme rodinná firma a téměř všichni včetně šéfa si tykáme. Je jedno, jestli svoji práci uděláme u pracovního stolu, nebo v relaxační síti, nikdo nikoho nehlídá. Kanceláře mají naše lidi podporovat, aby sem přicházeli tvořit, a ne se nechat hlídat.

Leandro: Máme tu hodně kolegů, kteří převážně cestují a do kanceláří chodí párkrát za měsíc, ale už po pár minutách pobytu tady vědí, že sem patří, jako by tady s námi seděli každý den.

Radka: Hodně důležitá je pro nás výroba i showroom, proto jsou s nimi kanceláře propojené, a kdokoliv tu jedná, má výhled přímo na stroje. Kolegové z výroby a servisu jsou s kancelářským provozem propojeni tak, aby informace nemusely překonávat žádnou bariéru ve smyslu „montérky“ vs. „košile“.

Leandro: V současné době děláme přímo ve výrobě posezení, které zvenku vypadá přesně jako CNC obráběcí stroj, nicméně uvnitř bude luxusní kuchyňka pro všechny možné příležitosti. Ale jinak mi to propojení kanceláří s halou přijde jako skvělá změna. Často potřebuju radu od servisáků nebo aplikačního technika a komunikace je teď mnohem jednodušší, všechno vyřídíme hned a osobně. Víc nás to jako firmu spojilo.

Radka: Je to vidět i přes oběd, ve starých kancelářích jsme se vždycky rozprchli do všech možných restaurací v okolí, ale tady už máme svoji vlastní jídelnu, kde se scházíme. A když se někdo přejí, tak si hned vedle může zahrát ping-pong a zase to spálit (smích).

Leandro: Jasně že můžeme jít i jinam, ale máme velký výběr jídel. A je fajn, že se při obědě potkáme s kolegy z jiných oddělení, se kterými si jinak tolik nepopovídáme.

Radka: Každý, kdo sem zatím přijel, byl dost překvapený. I pro mě byla představa, že bych někdy pracovala v krabici u dálnice, naprosto nemyslitelná, ale musím říct, že sem se těším. Jestliže tvrdíme, že děláme něco jinak, tak zrovna tímhle to potvrzujeme a lidi to vidí. A to je myslím nejdůležitější vzkaz našich prostorů. A přitom to tu je tak jednoduché. Ostatně jak se říká, v jednoduchosti je krása…

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...