Senta Čermáková

Ředitelka inovací, Deloitte

Pro mě kancelář není až tak důležitá, já při své práci hodně běhám po schůzkách, okolní ruch a práci mezi lidmi si užívám. Když jsem ještě měla na starosti více zemí a musela jsem pracovat napříč časovými pásmy, některé dny jsem trávila s počítačem v posteli. Ani mi to nevadilo. Nejdůležitější je pro mě rychlá wifi, aby nic nepadalo a nic se nezasekávalo. Samotné prostředí kolem sebe pak vlastně ani moc nevnímám. Co ale nemám ráda, jsou tmavé prostory bez oken.

Když jsme připravovali projekt nové budovy nad pražským hlavním nádražím, do které se bude Deloitte příští rok stěhovat, vycházeli jsme z toho, kam naše firma směřuje. Už nejsme jen ekonomové, právníci a businessmani, rozšířili jsme se o množství technologicky zaměřených profesí, máme spoustu kreativců, ajťáků, odborníků na roboty nebo startupy… Pro tyhle dynamické lidi jsou moderní kanceláře důležité, očekávají ale také solidní infrastrukturu, kooperativní prostředí a místo pro relaxaci.

Zaměstnanců jsme se na rovinu zeptali, jak si budoucí kanceláře představují. Z ankety vzešlo 16 požadavků, 13 z nich už jsme do projektu zapracovali a zbývající tři jsou v jednání. Zazněly i požadavky na Creative Spaces pro startupy, Cooperative Rooms pro živou spolupráci našich týmů, ale zároveň na tiché kanceláře pro ty, kteří právě potřebují klid na práci.

Vznikl koncept, který mě inspiruje, baví a moc se mi líbí. Budova už se staví, bude mít sedm pater a Deloitte zatím obsadí 12 000 metrů čtverečních – zhruba 80 % celkové kapacity. Náš prostor bude rozdělený na zóny otevřené, polootevřené a uzavřené, kde je klid. Každý si bude moci vybrat a v daný den využít tu, kterou ke své práci potřebuje.

Celé jedno patro bude věnované inovacím. Proto se na projektu nových kanceláří podílím. Snažím se do plánů přidat můj pohled a zkušenosti, zasahuji především do toho, jak by měly vypadat zóny pro spolupráci se startupy.

Hodně se těšíme na to, že tam s námi budou moci pracovat i naši partneři a lidé ze startupů. Samozřejmě s nimi spolupracujeme už nyní, ale v podstatě k nám ráno přijdou a večer se s nimi loučíme. To je strašně málo, jako byste se po jednom dni vdávala. Teď s námi startupy budou moci ve speciálních zónách zůstat třeba dva tři měsíce.

Koncept jsem vlastně okoukala v Londýně, kde máme obrovskou krásnou pobočku s výhledem na Fleet Street. Funguje tam koncept Deloitte Ventures. Na jednom patře je 54 startupů, kteří s Deloitte spolupracují a připravují projekty pro zákazníky hlavně v oblasti FinTech, umělé inteligence a Blockchainu. Dlouhodobě v té budově pracují. To je můj dream. To chci přenést do Prahy.

Kreativní spolupráci chceme přizpůsobit i projektové místnosti, ve kterých se budou moci scházet týmy utvořené v rámci projektů napříč odděleními a profesemi. Bude v nich vše potřebné, aby mohli všichni členi týmu každý den vnášet do projektu své znalosti, fantazii, nápady, inspiraci i přístup k řízení.

Jedná se o inovační a zároveň konzultantský koncept Deloitte Next. Prostředí využijeme i pro setkání se zákazníky a externími odborníky, kteří tam budou moci přijít a probírat dva, tři nebo pět dní nové produkty, nové strategie. Bude to prostředí, ve kterém se zákazník bude cítit dobře a otevře své srdce. My mu díky tomu v krátkém čase připravíme akční plán na míru.

Moc se na to těšíme. Dává to firmě takový rozměr přátelskosti a otevřenosti.

Zaměstnance chceme mít v efektivním módu ale zároveň je nechat relaxovat. Takže tam bude i posilovna a sprchy, místnost na jógu, meditační místnost, garáž na kola, šatny i zóna s kavárnou a velká terasa s výhledem na Hrad, kde budou lidé moci odpočívat, ale i pracovat a setkávat se se zákazníky. Tam budu trávit se svým inovačním týmem asi nejvíc času.

Při své práci jsem hodně cestovala a dostala jsem se k přípravám podobných projektů. Koncept, který teď vzniká v Praze mi přijde nejdemokratičtější a nejvíc podporující potřeby mladé generace. Obecně to, co se teď v Česku staví, je úplně jinde než před pěti nebo deseti lety. Máme výhodu, že můžeme využít nejnovější technologie, nové osvědčené koncepty a zkušenosti z celého světa. Díky tomu jsme v čele trendu a nikoho nedoháníme.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...