Zdravá kancelář: V hlavní roli zvuk

Téma akustiky nabývá na významu s tím, jak se proměňuje vnímání open spacu. Ten byl kdysi vysněnou představou zaměstnavatelů a způsob, jak podnítit spolupráci mezi týmy, později spíše noční můra zaměstnanců, kteří se nemají kam před kancelářským ruchem schovat. Je prokázáno, že zvýšená hladina hluku nezřídka přispívá k bolestem hlavy a kolísání krevního tlaku.

I proto se čím dál víc společností uchyluje k vytvoření takzvaných “oáz ticha”, v nichž zaměstnanec najde únik před klepotem klávesnice, telefonáty kolegů nebo hlasitými konverzacemi. Může se jednat o odhlučněné zasedací místnosti, phone boxy či dokonce mikrokanceláře. Některé akustické prvky najdeme i přímo v open spacu – takové závěsné panely pohlcující až 100% příchozího zvuku a redukující ozvěnu můžou zároveň plnit roli designového prvku.

Významným způsobem k pohodě a tudíž i produktivitě zaměstnanců přispívá také rozmanitost vnitřního prostředí, ve kterém se dbá na ergonomické řešení a dostatečný přívod čerstvého vzduchu. Nicméně právě ochrana před hlukem bude pro moderní zdravé kanceláře čím dál větším tématem.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...