Adam Podhola

mluvčí iniciativy Zachraň jídlo

Vzpomínám si moc dobře na to, jak jsem musel koukat na zpruzenej obličej mýho bráchy, pokaždý, když jsem nakvartýroval k nám domů skupinu Zachraň jídlo na schůzku. Můj brácha už začínal bejt na celej ten projekt a myšlenku alergickej. Než jsme se řádně institucionalizovali, tak jsem se pořád potkávali jen u někoho doma, nebo po kavárnách.

To, že teď máme svůj prostor, který jsme si mohli uzpůsobit k obrazu svému, je pro nás velký zlom. Má to tu určitě vliv na naše soustředění na práci, minimálně je to pravidelné místo pro setkávání celého týmu. Studio Alt@, kde sídlíme, naštěstí nabízí také více možností využití samotného prostoru. Když jsme třeba potřebovali nakrájet 400 kilogramů zeleniny na happening a vměstnat někam 50 dobrovolníků, tento prostor nám to umožnil. A to je obrovská přidaná hodnota.

Jsme mladá organizace a teprve se rozvíjíme, takže řada z nás má víc úvazků. Musíme svůj čas proto dobře plánovat, abychom byli efektivní a stihli jsme to, co chceme. Potkáváme se tu minimálně dvě dopoledne a jeden večer v týdnu a v tento čas 100 % přepneme z našich různých ostatních povinností do aktuální agendy naší organizace. Když není zrovna 40 stupňů – v létě je tu pod střechou opravdu vedro – tak se sem těším. Pracuje se mi tu dobře, hlavně v noci, máme tu takový hezký světýlka a má to tu příjemnou atmosféru. Člověk si tu třeba lehne do houpací sítě a udělá si to příjemný.

Kanceláře jsme si tu stavěli na návrh jednoho kamaráda-architekta. Strávili jsme tím asi dva týdny, malovali jsme, vrtali, brousili a šroubovali. Jedna kamarádka dokonce vyrobila DIY stylové lampičky z litého betonu, dřeva a červených textilních kabelů. Člověk k tomu má určitě trochu jiný vztah, když si ten prostor vyšperkuje sám.

Málem jsme se tehdy rozpadli kvůli neshodám ohledně věšáku. S jednou kolegyní jsme přijeli po víkendu v Berlíně, zatímco druhá kolegyně tu v sobotu i v neděli pracovala. Chtěla pak po mně, abych ten věšák podle jejích představ dodělal, jenže to bylo dost složitý a moc dobře to nešlo a já jsem navrhl, abychom našli jiný řešení. Což po tom víkendu v Berlíně asi nebylo úplně na místě a následovala šílená scéna a hádka… (smích)

Mým druhým útočištěm je Úřad vlády ČR, kde máme k dispozici klasické kanceláře v jedné výškové budově ve Vršovicích. Při každé návštěvě toho prostoru, kde si nemůžete bez svolení přibít na zeď ani vlastní obrázek, je pro mě pomyšlení na nás útulný kamrlík v Altě hotovým vysvobozením. V rámci našich projektů se snažíme přicházet s novými a inovativními přístupy k řešeni naší problematiky. Mít inspirující prostředí, kde se cítíte dobře, je podle mě základ pro nové a fresh nápady.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...