Světla Hanáková

Engineer, FEI

Do firmy jsem nastoupila v roce 2011 a tehdy jsme ještě měli tři budovy v technologickém parku v Králově poli v Brně. Ve srovnání s nynějšími prostory to bylo velmi odlišné, protože pracovat ve třech budovách s sebou nese určité komplikace.

Náročná byla ale také příprava stěhování sem, protože jsme si nejdřív museli vyjasnit, co od nové budovy chceme. Výroba elektronových mikroskopů má svá specifika. Potřebovali jsme třeba eliminovat vibrace od podlahy, akustické vibrace i elektromagnetické rušení. Celá budova je navržena přímo pro naše potřeby.

Co se týče návrhů vnitřních i okolních prostor, naši zaměstnanci se na nich se podíleli velkou mírou. Týmy dobrovolníků pracovaly intenzivně na tom, aby posbíraly od zaměstnanců nápady, jak by měly prostory vypadat, co by se jim líbilo a co by v nich nemělo chybět.

Důležité pro nás bylo, aby vše bylo nejen hezké na pohled, ale zároveň funkční. Máme open space kanceláře menší velikosti, ale člověk si občas potřebuje trochu odpočinout v klidu. K tomu může využít různé relaxační zóny. A chce-li tam přece jen pracovat, všechno je vymyšlené tak, aby si s sebou mohl vzít svůj notebook, kam se mu zrovna zlíbí.

Je to sem sice trošku dál z centra, ale přesto se sem dá celkem rychle dostat. Když jsme se stěhovali, zajímali jsme se i o to, jak se budou zaměstnanci dopravovat do práce. Prosadili jsme dvě zrychlené linky, které nezastavují na všech zastávkách MHD a jsou tedy pro naše zaměstnance rychlejší.

Myslím, že pro naši firmu je typické přátelské prostředí a ochota spolupracovat, lidé tu jsou vždy ochotní pomoci, všichni si tykají. Snažíme se o příjemné prostředí pro práci po celý den. To je dnes určitě důležité – mít chvíle, kdy nepracujete, máte čas prohodit pár slov s kolegy a navazovat tak dobrou spolupráci a přátelské vztahy. Důkazem, že se to daří, je i to, že zaměstnanci se spolu často setkávají i mimo pracovní dobu.

V téhle budově funguje propojení dvou odlišných světů – výroby v čistých prostorech a běžných kanceláří, v nichž pracují lidé, co podporují výrobu a pracují na vývoji. Na výrobní prostory pro elektronové mikroskopy jsou kladeny speciální požadavky. Měříme například počet částic konkrétní velikosti v ovzduší. A protože zdrojů nečistot je mnoho – včetně lidí – tak všichni, kdo jdou do výroby, musí nosit speciální overal a síťku na hlavě a při práci používat rukavice. Jedna část výroby má ještě náročnější požadavky na čistotu, tam jsou lidé zahalení prakticky celí. Je důležité, že výroba a vývojové centrum si jsou nablízku. Ukázat si všechno naživo přímo u mikroskopu je nejlepší.

Spolupráce je zkrátka velmi důležitá a možná o to víc, že děláme něco opravdu specifického – že díky našim mikroskopům například umožňujeme vědcům dělat objevy, které si dnes neumíme představit, a které mohou ovlivnit léčbu nemocí nebo najít nové materiály se speciálními vlastnostmi a mnoho dalšího. Naše práce prostě dává smysl a to je moc příjemný pocit.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...