Pavel Jakl

Lead Software Development Engineer, Accolade

Naše kanceláře máme rok a vznikly pro nás jako pro úplně první zahraniční pobočku Accolade. Karlín byl jasná volba. Je to nový technologický hub Prahy, je kousek od centra, je tady nepřeberné množství míst kam jít na oběd, řada lidí sem jezdí na kole nebo přes oběd běhá. Místo plní všechna kritéria pro moderní kanceláře a vyžití.

Na začátku byl ale jen obyčejný, nezajímavý open space, na kterém se několik měsíců intenzivně s architekty pracovalo. První měsíce jsme proto trávili po kavárnách a to odlehčené, neformální prostředí, ve kterém jsme se pohybovali, nás inspirovalo a přivedlo k současné podobě prostor. Nejdůležitější přece je, aby se lidi v práci cítili dobře. Což se podařilo.

Mám za sebou pět firem a poslední má štace byl velký korporát, což je kontrast ke zdejšímu startupovému prostředí. Máme menší officy, menší tým lidí, můžu nosit kraťasy a neřešit nějakou dress code policy, nikdo mě nenutí, abych chodil ráno na osmou, ani mě nehlídá, jak dlouho budu na obědě. Taková flexibilita, možnost kdykoliv využít home office nebo sick day v předešlých firmách bývala problém.

Ping-pongový stůl je super relax, když máte čtvrt hodiny před mítingem a nechcete už začínat novou práci. Opravdu ho využíváme, protože na rozdíl od například herních konzolí je toto aktivita, která vás zvedne od stolu, rozhýbá, rozproudí, když jinak celý den sedíte. Nikdo nám u toho ale čas neměří, jsme hodnocení za výsledky a ne za to, jestli tady sedíme osm hodin nebo dvě.

Kancelář je kompletně ozvučená a hraje tu hudba. DJ je ten, kdo přijde dřív nebo kdo má náladu. Ale když preferujete klid, můžete se zavřít do některé ze zasedaček pojmenovaných po známých vědcích. Já část dne ticho na soustředění potřebuju, ale část je zase o komunikaci s kolegy. Jsme vývojáři a to občas vyžaduje debaty.

Komunikace probíhá v angličtině, protože mezi 38 zaměstnanci je 16 různých národností. Italové, Španělé, Američani, Turci… A víte, že je to dneska poprvé, co mluvím česky? V týmu mám sice kolegy Slováky, Čechy a jednoho Rusa, který česky mluví dobře, ale stejně preferujeme angličtinu. Takže občas mám problém, že dohromady mixuju slovíčka z obou jazyků.

Na naší Accolade wall máme oblíbené přísloví, firemní hodnoty a ohromný kalendář, kde vidíme, kdy kdo a kam cestuje, kdy má kdo narozeniny, tipy na zajímavé knížky, filmy atd. Nebo taky kdy se konají naše měsíční Lunch&Learn – kde se sejdou lidi, co mají zájem o dané téma, většinou jde o poznatky z konferencí, nové technologie a řešení a probíhá živá diskuze s donáškou oběda. Je to jeden z dalších kanálů, kde máme možnost se něco nového naučit. Příjemné jsou taky jednou za dva týdny společné snídaně, kdy se všichni sejdeme, pokecáme a zjišťujete, co se děje v jiných týmech.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...