Milan Sedlák

Sales manager, Nespresso

Jsem coffeeholic. Každý den začínám kávou a během dne pak vypiju šest sedm šálků ristretta. Mám rád intenzivní chuť, ale odpoledne nebo večer už si dávám decaffeinato. Pořád mám to silné placebo, ale kofein už večer nepotřebuji. Stejně jako většinu lidí mě káva provází celým dnem, má pro mě řadu rolí v práci, na meetingu, doma.

V práci jsem v pohybu, nesedím celý den za stolem. Jako sales manager značky Nespresso, která nabízí kávová řešení i pro segment firem a kanceláří, při setkání s klienty určitě neodmítnu kávu v nějaké dobré kavárně, kde ji připravuje skutečný barista, nebo přímo u klienta, abych poznal, jak to u něj je s kávovou kulturou.

Kávová kultura je podstatou našeho byznysu, hraje velkou roli v mém životě i v práci, kde se kolem ní vše točí. Obchodní tým Nespresso funguje většinou v terénu, ale nepracujeme stylem home office, pořád máme svá místa v pražských Modřanech v budově společnosti Nestlé, jejíž jsme součástí. Potkáváme se v kanceláři a spoustu meetingů řešíme tam. A většinou zase u kávy.

Dávám přednost osobnímu kontaktu a komunikaci, nenutím lidi sedět za stolem, neomezuji je, ale je fajn se sejít, sednout si spolu, probrat práci. Tyhle okamžiky často vedou k řešení problémů, lidé si mohou vzájemně poradit. Prostor s kávovarem je místo setkávání nejen pro nás z obchodu, ale i z jiných oddělení. Tam se potkáváme, tam sdílíme zkušenosti. A řešíme úkoly lépe, rychleji a detailněji, než bychom to vyřešili v rámci nějaké interní oficiální komunikace elektronicky.

Mít v práci příjemný hezký prostor je velmi důležité, evokuje to pocit pohody a komfortu. A když k tomu je kvalitní káva, není, co řešit. Budova Nestlé je 11 let stará, ale je nadčasová a stále moderní. V proskleném atriu je řeka s vodopádem, spousta zeleně. Když potřebuju klid a na chvíli jít mimo open space, vezmu si laptop, sednu si pod palmu a v klidu si udělám práci – bez telefonu a s kávou.

Tenhle přístup funguje v posledních letech v řadě společností. Je to trend – mít v budově cafeterii nebo relax zónu, kde jsou pohodlná křesla, sofa, knihovny. Tahle místa jsou pak centrem celého officu. A káva tu hraje zásadní roli. Ať už u ní chtějí lidé chvíli vypnout a relaxovat, nebo se nakopnout, něco probrat, doplnit energii. Když mám náladu řešit byznys, můžu ho řešit tam, trochu jinak než u stolu, změna nálady a uvolnění spojené s kávou prospěje.

Kávovar není jen povinná výbava kanceláře, káva – a obzvlášť kvalitní káva může být velkým benefitem. Je to dokonce jeden z nejžádanějších takzvaných měkkých benefitů. Pokud budou mít zaměstnanci v kanceláři kávu, která jim nechutná, bude jim jedno, že je zadarmo, půjdou si dát tu lepší někam ven. Naopak když jim zaměstnavatel dodá prémiovou kávu, budou si toho vážit, budou loajálnější a produktivnější.

Mezi klienty Nespresso patří většina lídrů v různých odvětvích a můžu říct, že firmy v Česku začínají ten rozdíl vnímat. Chtějí mít funkční a inspirativní kanceláře, ale k tomu i kvalitní kávu. Někdy se obávají, že řešení Nespresso je moc nákladné a vnímají ho jen jako položku v rozpočtu, ale proč tedy nedat svým lidem možnost volby – buď můžeme mít kávu, která není moc dobrá, ale je levnější, nebo můžeme mít to nejlepší, ale je potřeba, aby jste se na tom finančně podíleli.

Jsem si jistý, že si lidé zvolí dobrou kávu, i když za ni budou muset třeba částečně platit. Pořád pro ně bude výrazně levnější než v kavárně a přitom stejně dobrá nebo i lepší. K čemu je něco zdarma, když mi to nechutná?

Podle výsledků nedávného průzkumu provedeného ve Velké Británii, kdy lidé porovnávali pět měkkých firemních benefitů, skončila káva na druhém místě za ergonomickým nábytkem. Až poté bylo čerstvé ovoce nebo servírované jídlo ve firemní restauraci. A dokonce 11 % respondentů uvedlo, že někdy odmítli pracovní místo jen proto, že jim při pohovoru dali nekvalitní kávu. To jen potvrzuje, že káva hraje v byznysu velkou roli a kvalitní káva může ukázat, jak si zaměstnavatel svých lidí váží.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...