Martina Šmidochová

Head of HR, Dimension Data

Ráda někdy doma pracuji ze svého velkého křesla. Dám si nohy nahoru. Není to pro zdraví zrovna ideální poloha, ale když člověk sedí celý den za stolem, rád změní polohu, udělá si pohodlí.

Možnost pracovat trošku volněji, svobodněji chceme dát i našim lidem v Dimension Data. V nových kancelářích, do kterých se firma přestěhuje na začátku příštího roku, budeme mít zóny místa s pohodlným sezením. Někteří lidé v takovém prostředí dokážou být kreativnější, cítí se mnohem lépe než na kancelářské židli.

Už teď využíváme koncept sdílených pracovišť a po stěhování ho budeme ještě rozšiřovat. Každá firma chce být efektivní a u některých pozic opravdu není nutné mít pro každého vlastní stůl. Někteří lidé netráví v kancelářích tolik času. Ale vždycky budou mít místo, kam si budou moci sednout a v klidu pracovat, jen to bude řešeno moderní a zároveň pohodlnou formou.

Je pravda, že někteří lidé mají radši svoje místečko, ale je to hodně o komunikaci. Přesvědčit konzervativního zaměstnance někdy stojí víc úsilí, ale jde o to, aby to zkusil. Ani já jsem neměla problém zvyknout si, že sdílím svoje místo. Naše společnost je nějak zaměřená, inovativní. Moderní přístup hlásáme navenek a kdyby k tomu pak člověk sám přistupoval jinak, popře všechno, co děláme. Když se člověk cítí součástí Dimension Data, tak to pochopí.

Prostory, které naše společnost pomáhá vybavovat, jsou často pojaty jako kanceláře budoucnosti. Měly by být výkladní skříní firmy. V zasedačkách jsou nejmodernější prvky a technologie, například pro videokonference. Sama teď pracuju na mezinárodním projektu a když komunikuji s kolegou z jiné země prostřednictvím technologie s perfektním obrazem na velkém monitoru a skvělým zvukem, je to úžasné. Jakoby dotyčný seděl přímo proti mě. Úplně jiná zkušenost, než když komunikujeme se sluchátky přes laptop.

Moderně řešíme i systém rezervace zasedaček. Místnosti rozpoznají, kdy má začínat porada, samy se předem vyvětrají, nastaví světla, propojí systém pro videokonferenci.

Některé z těchto technologií budou k dispozici i v projektu Main Point na pražské Pankráci, do kterých se budeme v lednu stěhovat.

Neměl by to být obrovský studený open space. Firma investovala obrovské prostředky na to, aby to místo bylo pěkné, funkční, moderní a inspirativní. Doufáme, že zároveň ve výsledku přinese i větší efektivitu.

Přemýšlíme například nad systémem rozpoznávání toho, kde který člověk právě sedí. To může pomoci, pokud ho někdo hledá, ale zároveň třeba pro efektivnější využití míst. Bavíme se o tom, vymýšlíme způsob. Nechceme nikoho monitorovat celé dny, na tom naše firma nestaví.

Naopak lidem nabízíme flexibilitu. Více než 90 % zaměstnanců Dimension Data má možnost pracovat odkudkoliv. Nenutíme je pracovat z domova, ale když chtějí a vyhovuje jim to, tak toho mohou využít. Není to o neustálé kontrole, ale o důvěře. Důležité jsou výsledky a nám se to osvědčuje. Člověk toho samozřejmě nesmí zneužívat, to by o tuhle výhodu přišel.

Pracujeme s manažery, aby tenhle systém práce uměli ve svých týmech využívat. A pro mladé lidi, které nabíráme, je určitá svoboda důležité kritérium. Stejně tak se ale ptají i na prostředí a vybavení kanceláří a náš budoucí projekt se jim hodně líbí. I my už se do nového těšíme. Společnost má v ČR přibližně 200 lidí, z toho na 140 v Praze, stále rosteme a současné prostory už nám nestačí.

Stěhování samozřejmě nebude jednoduché, je třeba s lidmi komunikovat a připravit je na spoustu nových věcí – aby uměli nové kanceláře využívat, zvykli si na jinou akustiku, naučili se telefonovat v buňkách k tomu určených, spolupracovali v rámci týmů i napříč, udržovali pořádek, abychom mohli provádět zákazníky… Snažíme se nic nepodcenit. Lidé zatím nejsou nervózní, ale tyhle emoce asi ještě přijdou, ta náročnější fáze nás čeká.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...