Jan Musil

Director of Interiors division, Liko-S

Jsme typická kovářova kobyla. Vybavujeme kanceláře po celé Evropě, ale na naše vlastní kanceláře jsme dlouho neměli čas. V poslední době se nám konečně povedlo to změnit. Postavili jsme nové vývojové centrum v naší centrále ve Slavkově u Brna a na přelomu loňského a letošního roku jsme zrekonstruovali i naše pobočky v Bratislavě a v Praze. Vzhledem k tomu, že jsme zároveň pracovali pro klienty, trvalo nám to poměrně dlouho, ale jsme hrozně rádi, že i naši lidé mají konečně fajn zázemí.

V Praze sídlíme mimo centrum, ve staré budově mimo frekventované lokality. Díky tomu nemáme problémy s parkováním, můžeme si kdykoliv otevřít okna, hned vedle je park a je tu klid. I nájem je výrazně nižší než v centru. Takže nám to vyhovuje, má to své kouzlo a zapadá to i do filozofie naší firmy.

Pro nás je podstatné, aby se naši lidé cítili v práci dobře. Aby měli zdravé a tvůrčí prostředí s dostatkem zeleně uvnitř i v okolí, s dobrým vzduchem, správnou akustikou a pozitivní atmosférou. Zároveň jsme chtěli vybavit kanceláře tak, abychom v nich mohli klientům ukázat naše produkty a řešení. Takže jsme využili to, čím se zabýváme – moderní akustická řešení, mobilní stěny, interaktivní příčky a nejnovější technologie, které jsou přirozenou součástí vybavení kanceláří. Umíme rozezvučet celou stěnu nebo stůl, máme příčky, které se dají otevřít, zavřít, zastínit, můžeme na nich promítat…

Díky interaktivním stěnám, které umí zprostředkovat i videohovory, můžeme být dokonale propojeni, kdykoliv potřebujeme. Několikrát týdně to využíváme při poradách, ale chceme jít ještě dál. Plánujeme propojení centrály s pobočkami permanentním live streamem, což nám technologie chytrých zdí umožňuje.

Snažíme se tím posílit společný život firmy, která má několik poboček na různých místech. My v současnosti sedíme kromě Slavkova, Prahy a Bratislavy také v Budapešti a nově dokonce v indickém Bengalúru. A je přece super přijít ráno do práce a přes obrazovku zamávat kolegům, kteří jsou na druhém konci republiky nebo světa.

Pro nás je strašně důležité zapojit malé pobočky do každodenního chodu firmy, aby nebyly odstrčené. A takhle se vzájemně uvidíme a kdykoliv budeme chtít, dotkneme se obrazovky a můžeme spolu o čemkoli mluvit.

Chceme mít spokojené lidi. Firmu před 25 lety založil můj otec, rodiče ji vybudovali a pořád zůstáváme rodinnou firmou, i když už máme na 260 lidí. Pro nás není firemní kultura jen nějaké marketingové heslo. Naše lidi nevybíráme pouze podle výkonnostních parametrů, ale hlavně podle toho, jak přemýšlejí a jestli je jejich styl života a práce stejný, jaký máme jako rodina i jako firma. Stavíme si tým z lidí, kteří mají stejné cíle a fungují stejným způsobem. Práce je baví stejně jako nás a záleží jim na výsledku stejně jako nám.

Když zjistíme, že někdo do týmu nezapadá, pak se s ním rozloučíme, i když je to třeba člověk velmi výkonný. Je to těžké manažerské rozhodnutí, ale, věřím, že správné. Jeden člověk s jinou náturou může rychle nakazit ostatní nebo jim znepříjemnit život v práci a pak tam najednou nejsou šťastní…

A my chceme být v práci šťastní. Naším mottem je být Happy and Green. Budova i prostor uvnitř může být postavený a vybavený tak, aby pomáhal lidem, kteří v něm tráví velkou část života. Aby se tam cítili dobře jak po fyzické, tak po psychické stránce.

V tom vidíme naši filozofii zdravé kanceláře. Velký důraz klademe na akustiku, kterou mnohdy firmy v projektech podceňují. Akustika má přitom velký vliv na zdraví. Když lidé tráví 10 hodin denně v open space, který není správně řešený, kde chybí absorpční materiály a kde je hluk jako na nádraží, tak by měli nosit špunty do uší, protože to je rizikové pracoviště.

Náš koncept, jak by měla kancelářská budova vypadat a fungovat, jsme zhmotnili ve vývojovém centru LIKO-Noe, které jsme si postavili ve Slavkově. Je kompletně zarostlé zelení, pěstujeme tam okurky, rajčata, jahody. Fasády jsou jako louka, přes léto hodně fungujeme venku, v přímém kontaktu se zelení. Takže i v průmyslovém areálu jsme doslova obklopeni přírodou.

Zeleň má i další praktické funkce. Uvnitř pozitivně ovlivňuje vlhkost a kvalitu vzduchu, prašnost i akustiku. Na fasádách a střechách zase budovu přirozeně izoluje. A pozitivně ovlivňuje i okolí. Pokud by třeba Praha částečně ozelenila budovy a haly kolem, ve městě by to v létě mohlo snížit teplotu až o 2 stupně, což není úplně marné… Je to navíc cesta, jak do zastavěných metropolí dostat trochu více přírody, když už často nezbývá místo na parky.

LIKO-Noe jsme nestavěli s nějakou vizí, že takhle se má stavět v roce 2020. Prostě jsme potřebovali novou budovu a chtěli jsme ji mít nejlepší, jak to jde a jak to umíme. Zároveň jsme se při stavbě hodně naučili a vlastně se dodnes učíme. Noe funguje jako taková velká studie a laboratoř, kde si v praxi ověřujeme domněnky a teorie, měříme různá data a díky nim vylepšujeme naše produkty.

Samozřejmě taková stavba stojí víc peněz, ale člověk to nemusí vždycky brát jen z pohledu excelových tabulek. My nechceme stavět jen ekonomicky, ale aby kanceláře prospěly životnímu prostředí a aby vyhovovaly lidem, kteří ty budovy využívají. Dnes už nejde jen o to, jaký má budova energetický štítek, ale jak nám pomáhá lépe a zdravěji žít nebo pracovat.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...