Clare Sheils

Head of Valuation CEE, CBRE

Naše moderní kanceláře se nachází v samém centru Prahy, přímo v nákupním centru Palladium na Náměstí republiky. Poloha ale není to jediné, čím chceme zaujmout potenciální zaměstnance. V CBRE jsem zodpovědná za oceňování komerčních nemovitostí v Česku, ale také v celém regionu střední a východní Evropy. Jako členka managementu mám pod sebou mnoho lidí a i když je mou domovskou kanceláří ta pražská, často cestuji i napříč zeměmi CEE regionu.

V CBRE to tedy není jen o Praze. Naše moderní kanceláře jsou totiž v celém regionu navrhovány podobně. Pro mě a pro mé kolegy, které často posíláme na zkušenou právě našich zahraničních poboček, to znamená, že když vstoupíme do jakékoliv naší kanceláře v jednotlivých zemích, vše funguje, tak jak má.

Zalogování do našeho systému přes počítač i mobilní zařízení funguje bez jakýchkoliv problémů a vy tak můžete ihned začít pracovat bez toho, aniž byste museli volat „ajťáka“. Zajímavostí našich kanceláří pak je, že se v nich mohu usadit téměř k jakémukoliv stolu. Většina našich zaměstnanců totiž nemá přiděleno své pracovní místo. Naše kanceláře v České republice byly s tímto konceptem jedny z prvních v rámci CEE regionu.

Sdílení pracovního místa (tzv. sharing desk) znamená, že každý zaměstnanec může pracovat u stolu, kde je mu to zrovna příjemné. Neznamená to ale, že bychom jako vedoucí pracovníci neměli přehled o tom, co naši podřízení dělají. V našem oddělení oceňování máme například svou zónu, kterou si mohu pro svůj tým rezervovat.

Pokud ale někdo chce jeden den z nějakého důvodu pracovat v oddělení investic, například protože bude pro svou práci potřebovat aktuální údaje o výnosech jednotlivých typů nemovitostí či znát výši hypotečních sazeb, pak mu v tom nic nebrání. A stejně tak nic nebrání kolegům z jiných oddělení přijít si sednout k nám.

Tento systém prohlubuje spolupráci mezi členy jednotlivých týmů. Je to hodně o jejich svobodě a o přirozenosti. Když zaměstnanec potřebuje na něčem důležitém dělat, pak si zvolí klidné místo pro svou práci. A klid je zejména při oceňování velkého projektu velmi důležitý. K tomu máme v našich kancelářích vyčleněné i místnosti, kam se můžete zavřít a máte tam klid na práci.

Zpočátku ale bylo těžké si tento koncept sdílených pracovních stolů představit. A faktem je, že většina lidí nemá ráda změnu, čehož jsme si byli vědomi. Ale ve finále se ukázalo, že to chtělo jen čas, aby si sami lidé našli benefity této spolupráce, lépe poznáte nejen nové kolegy, můžete se volně pohybovat po firmě a spoluprácovat v rámci týmu podle toho, co zrovna řešíte.

Víme, že i u nás v CBRE máme lidi, kteří mají svůj rytmus, styl a způsob práce. Snažíme se vyhovět všem, protože kdyby tomu tak nebylo, produktivita týmů by se doslova zadřela.

Uvědomujeme si také, že lidé tráví v zaměstnání mnoho času. Proto je klíčové, aby kanceláře byly co nejvíce komfortní, přívětivé, s příjemnou atmosférou a s co nejméně negativními vlivy jako je špatné světlo nebo nevyžádaný hluk. Prostředí kanceláří je značně důležité pro produktivitu i pocit spokojenosti každého z nás. A je to také klíč k tomu, jak si udržet a také přilákat zaměstnance.

To je velmi důležité u nové generace, která je zcela odlišná od generace našich rodičů. Mají vysoké nároky na zaměstnavatele a pracovní prostředí, velmi dbají na rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, oceňují flexibilitu, tedy rádi pracují tehdy, když zrovna chtějí.

Je to zcela odlišný přístup než u předchozích generací a my se jim v CBRE snažíme maximálně vyhovět. Naši zaměstnanci proto mohou pracovat z domova, i když já osobně jsem ráda mezi lidmi, práce z domova proto není mým šálkem kávy. Máme zde ale také vysoké zastoupení žen, a tak se soustředíme i na to, abychom jim nejen v době mateřské vyšli vstříc. Po skončení mateřské je pak motivujeme k tomu, aby se rády vracely do kanceláří.

Sama mám podobnou zkušenost. Jako matka ročního dcery vím, že rovnováha mezi osobním a profesním životem je velmi důležitý prvek. Chcete totiž být tou nejlepší matkou, ale chcete být i vynikající zaměstnanec. Proto dostávají flexibilitu. To vše je hlavně o důvěře, kterou k našim zaměstnancům máme. Snažíme se být co nejvíce flexibilní, co nejvíce moderní. A to nás bude definovat i do budoucna.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...