Barbora Vajnarová a Lukáš Vajnar + jejich syn Dominik

Channel Development Manager for EMEA region a Technical Support Engineer, ComAp

Barbora: Na konceptu stěhování do nové budovy jsem pracovala od samého začátku a náš hlavní požadavek byl jasný – vytvořit pro lidi příjemné pracovní prostředí. ComAp vznikl v roce 1991 jako projekt tří studentů pražské ČVUT a dnes patří mezi přední světové producenty řídicích jednotek generátorů a máme 9 poboček v různých zemích. Staré kanceláře už nám nedostačovaly svou kapacitou, ani vizí brandu, který jsme chtěli budovat.

K naší práci neodmyslitelně patří výzkum a vývoj a na to jsme museli při hledání nových prostor brát ohled – nešlo jen o to, aby to tu bylo hezké, ale bylo třeba zřídit i řadu speciálních technických místností a testoven, které jsou pro naši práci nezbytné. Inspirovali jsme se konceptem living office, máme tu spoustu relax zón, telefonních budek a různé typy sezení uvnitř kanceláří, které se hodí pro odlišné typy činností.

Lukáš: Víc než půlka lidí ve firmě jsou vývojáři a kromě kvalitního kancelářského zázemí jsou pro ně důležité i místnosti, kde se můžou jen tak potkat, popovídat si a zase se vrátit ke své práci. Zároveň v této budově školíme zákazníky v používání našich produktů a k tomu nám slouží tréninkové centrum vybavené skutečnými generátory a dalšími stroji – to byl mimochodem jeden z největších oříšků, jak je všechny dostat do kancelářské budovy.

Barbora: Chtěli jsme lidem nabídnout hezké pracovní prostředí, které je bude motivovat a vybízet k tomu, aby byli kreativní a vyvíjeli nové věci. Zároveň nám ale šlo o to, aby se tady cítili jako doma a prostor brali tak nějak za svůj. Proto jsme je aktivně zapojili do plánování space planů i relax zón. I paní architektka se našemu přístupu podivovala, že to snad ještě nezažila. Jiné firmy postaví zaměstnance většinou před hotovou věc a ukážou jim – tak, a tady budeš sedět. My jsme zvolili více demokratický přístup a vyplatilo se to. Projekt stěhování, který trval celkem dva roky dostal i interní ocenění za týmovou spolupráci.

Lukáš: Heslem ComApu je, že jsme srdcem chytrého řízení („The heart of smart control“) a to myslím celou firmu vystihuje – chováme se férově k zaměstnancům, k zákazníkům i mezi sebou. Už nás sice není úplně „rodinný“  počet jako dřív, ale pořád spolu jezdíme na hory, na vodu a obecně spolu mimo práci trávíme hodně času.

Barbora: Pro mě osobně je v tuto chvíli důležité, že mi pracovní prostředí i náplň práce umožňují skloubit pracovní život s rodinným – aktivně pracuji při rodičovské dovolené a můžu kombinovat práci z domova s prací v kanceláři, kam si i někdy můžu vzít syna s sebou a nikomu to nevadí. Uvažovali jsme i o zřízení firemní školky, ale ComAp přispívá maminkám na domácí hlídání, a to většině vyhovuje víc.

Práce v ComApu mě naplňuje, mám ráda svojí práci, kolegy i prostředí, a proto ráda obětuji nějaký ten čas s rodinou a trávím ho prací. Vždycky jsem si to tak přála a jsem nadšená, že v ComApu mám tu možnost nevypadnout z rytmu. Řada mých kamarádek na mateřské by to ráda měla podobně, ale buď nemají zaměstnání, které by jim to umožnilo, nebo rodinné zázemí v podobě babiček, bez čehož to takto nelze udělat.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...