Jan Zíka

Threat Labs, Avast Software

Tohle je náš Threat Lab, kde můžete na obrazovce sledovat, jak v reálném čase lítají viry po světě. Kanceláře jsou pro komfort zaměstnance určitě důležité, měl jsem třeba zaměstnání, kde kanceláře nebyly tak hezké a to se člověk pořád soustředí jenom na to, jestli mu nevrže židle, nebo mu není moc horko. Když nic takového nemusíte řešit, soustředíte se na práci lépe.

Myslím si, že všechny ty radovánky, které tu máme – pingpong, šipky, čítárnu, kulečník, posilovnu – na efektivitu práce vliv moc nemají. Člověk se stejně nemůže soustředit 8 hodin v kuse, potřebuje si dát aspoň oběd nebo kafe. A je jedno, jestli si u toho zahraje třeba kulečník.

Když si chceme vzít home office, musí to schválit nadřízený. Já to moc nevyužívám, protože komunikace v práci je důležitá a spousta věcí se musí vyřešit prezenčně – navíc tu máme pracovní prostředí tak dobré, že není důvod zůstávat doma. Zaměstnanci si sem mohou vodit i psy, bývá jich tu fakt hodně. Fotíme si je a máme pro ně i speciální hashtag na Instagramu #AvastDogs.

Zajímavé jsou i Avast Perspectives – zveme si sem na návštěvu zajímavé lidi a sami si o výběru hostů můžeme zahlasovat. Byl tady třeba Petr Koukal, badmintonista, který mluvil o rakovině i o tom, jak se dostal k sportu. Posledně nás navštívil profesor Hejný, matematik, pedagog a dětský psycholog, který napsal spoustu knih o učení malých dětí matematice. Má trochu jiný přístup, který se v českém školství tolik neprosazuje a on se to tabu snaží prolomit. Po přednáškách pak debatujeme přímo s hostem nebo v menších skupinkách třeba u piva v kantýně. Nejvíc mě bavil pan Holý, ale nejužitečnější byl asi Petr Koukal. Přinesl s sebou i fantomy, na kterých jsme si mohli vyzkoušet, jestli bychom na sobě rakovinu prsou nebo varlat našli.

Uvolněná atmosféra, která tu panuje, podporuje kreativitu a samostatnou pracovitost. Není potřeba aby přímý nadřízený člověka každý den kontroloval, ale lidi se sami snaží, abychom si tenhle příjemný stav, co tu teď panuje, mohli udržet.

Volně inspirováno blogy Humans of New York, Humans of the Street, Humans of Prague, ...